Bewoonster valt van door aannemer geplaatste losstaande trap

Val van losstaande trap: Een aannemer plaats een losstaande trap (ladder) naar een vliering. Als de bewoonster alleen thuis is gebruikt zij de trap. De trap glijdt weg en het slachtoffer valt achterover. Is de aannemer aansprakelijk voor de letselschade van de bewoonster die van de losstaande trap/ladder viel?

De rechter wijst de letselschadeclaim toe. De bewoonster was niet gewaarschuwd voor de risico’s van de trap. De trap was in strijd met de instructies niet vastgezet en stond op een gladde stucloper. Vanwege de hoogte van de trap was de kans op (ernstig) letsel groot. De aannemer had de trap kunnen vastmaken, weghalen of de bewoner kunnen waarschuwen of verbieden de trap te gebruiken.

Lid van het Nationaal Keurmerk Letselschade en de branchevereniging Nederlandse Letselschade Experts

Is aannemer aansprakelijk voor het ongeval met de losstaande trap?

In dit geval moest de aannemer de trap vastzetten. Bovendien stond de trap op een gladde ondergrond. Gezien de hoogte van de trap was de kans op ongevallen met letsel daarom groot. De aannemer had dit gevaar eenvoudig kunnen wegnemen door de trap wel vast te zetten, weg te halen of door de bewoner instructies te geven. De aannemer is aansprakelijk voor de letselschade die is ontstaan door deze gevaarlijke situatie (gevaarzetting):

‘Allereerst mocht [gedaagde partij sub 1] er niet zomaar van uitgaan dat [eisende partij] (of iemand anders) bij het gebruiken van de trap zo voorzichtig zou zijn dat er geen ongelukken konden gebeuren. Vast staat namelijk dat [gedaagde partij sub 1] [eisende partij] niet heeft gewaarschuwd voor de risico’s bij het gebruik van de losstaande trap naar de vliering. Dit terwijl [eisende partij] de trap vanwege de verbouwing niet op dagelijkse basis gebruikte en dus minder goed bekend was met die risico’s dan bijvoorbeeld de werknemers van [gedaagde partij sub 1] . De kans op een ongeval was hierbij bovendien groot. Tussen partijen is namelijk niet in geschil dat de trap volgens de gebruiksinstructies eigenlijk ergens aan bevestigd moest worden, vooral aan de bovenzijde. Daar komt nog bij dat de trap in dit geval op een met stucloper bedekte (en dus gladde) vloer stond. Omdat de trap meerdere meters hoog is, waren de mogelijke gevolgen van een dergelijk ongeval daarnaast ernstig. Dit terwijl het nemen van veiligheidsmaatregelen vrij eenvoudig was. Zo had [gedaagde partij sub 1] de trap kunnen wegleggen, tijdelijk kunnen vastmaken of kunnen waarschuwen dat die niet gebruikt moest worden.’

Eigen schuld bij gebruik losstaande trap

De aannemer vindt dat er sprake is van eigen schuld. Het slachtoffer had voorzichtiger moeten zijn en eventueel moeten vragen naar het gebruik van de trap. De rechter oordeelt dat het slachtoffer er op mocht vertrouwen dat de trap voldoende veilig was. De trap is geplaats door een professionele partij en werd veelvuldig gebruikt door de werknemers van de aannemer:

‘Hierover voert [gedaagde partij sub 1] aan dat [eisende partij] de trap is opgegaan zonder te vragen of dit veilig was, terwijl zij wel wist dat de trap niet was vastgezet. Maar naar het oordeel van de rechtbank gaat dit standpunt niet op. Vooral omdat de trap daar was neergezet door een professionele partij als [gedaagde partij sub 1] en bovendien bekend was dat die veelvuldig werd gebruikt door haar werknemers, mocht [eisende partij] er in dit geval van uitgaan dat de trap veilig gebruikt kon worden.’

Bewoonster valt van door aannemer geplaatste losstaande trap, Rechtbank Midden-Nederland 28 januari 2026, ECLI:NL:RBMNE:2026:1145, zorgplicht aannemer ten opzichte van bewoners, ongeval tijdens verbouwing in huis

Verplichtingen aannemer ten opzichte van veiligheid bewoner tijdens verbouwing

De aannemer is ook ten opzichte van de bewoner of gebruiker van een gebouw verantwoordelijk voor de veiligheid. Denk bijvoorbeeld aan een onafgedekt gat, gladde vlonder of rijplaat of zoals in dit geval een ladder die los staat. Als de woning tijdens de verbouwing gebruikt wordt, moet de aannemer dus ook eventuele gevaarlijke situaties voor de bewoners/gebruikers voorkomen. Leg eventuele waarschuwingen en instructies vast in een e-mail. Zo voorkomt u dat er onduidelijkheid ontstaat over de genomen veiligheidsmaatregelen.

Gratis rechtsbijstand en advies bij letselschade

Bel naar 0800 44 55 000, stuur een e-mail naar info@letselschadespecialist.nl of vul het onderstaande contactformulier in.

    Uw naam

    Uw telefoonnummer

    Uw e-mailadres

    Bron: www.rechtspraak.nl Rechtbank Midden-Nederland 28 januari 2026, ECLI:NL:RBMNE:2026:1145

    Heeft u recht op een letselschade vergoeding?

    Test het hier!

    Schrijf u in voor onze nieuwsbrief
    Doe de letselschade test nu!Letselschade test?×